Tenisový lakeť


prvy_pr_clanok

 

Tenisový lakeť (alebo entezopatia) predstavuje zápalové ochorenie úponov šliach určitých svalov. Postihuje predovšetkým tých ľudí, ktorí dlhodobo a opakovane preťažujú svaly a svalové skupiny. Z názvu daného ochorenia by sa mohlo zdať, že postihuje iba tenistov, poprípade iných športovcov. Nie je ale úplne tomu tak. Medzi rizikové sa v tomto prípade radia aj profesie ako tesár, stolár, stavbár, maliar či práca v pásovej výrobe. Tenisový lakeť býva preto veľmi často uznaný aj ako choroba z povolania, samozrejme, záleží od posudzovaného prípadu.

Táto diagnóza postihuje veľkú časť populácie a vyskytuje sa približne rovnako tak u žien ako aj mužov. Tenisový lakeť sa zväčša u človeka objaví na dominantnej ruke, teda u pravákov na pravej ruke a u ľavákov na ľavej ruke. Bolesť sa spravidla začne vyskytovať postupne, v niektorých prípadoch sa prudká bolesť môže prihlásiť aj nečakane.

V boji proti tomuto nepríjemnému ochoreniu sa zväčša podávajú rôzne analgetiká či protizápalové lieky. Pomôcť môžu tiež cvičenia a rehabilitácie, ale aj používanie špeciálnych pomôcok v podobe bandáží. V závažnejších prípadoch, v ktorých nepomáha ani konzervatívna liečba, býva často jediným vhodným riešením operačný zákrok. Tenisový lakeť však nepodceňujte a liečte ho už v začiatkoch, aby ste predišli nepríjemnostiam v podobe bolestí.

Ak pracujete vo veľkej miere s počítačom, ste krajčírka, baník či športovec, vyhnúť sa tomuto ochoreniu Vám môže pomôcť aj prevencia. V práci preto nezabúdajte na krátke prestávky, venujte sa krátkym cvičeniam a vyhýbajte sa tiež chladu.

Ak máte podozrenie, že trpíte chorobou z povolania a potrebujete pomoc, obráťte sa na nás. Napíšte na ligaprotibezpraviu@gmail.com, zavolajte na 0944 916 238 alebo príďte osobne v utorok alebo štvrtok do našej poradne na Grösslingovej ul. 4 v Bratislave.